Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Warsztaty “Sad jak u dziadka” w La Fuente

6 kwietnia @ 10:00 18:00

 

Podczas jednodniowych warsztatów dowiecie się m.in. jak założyć i prowadzić ekstensywny sad w starym stylu, z drzewami o rozłożystych koronach, które nie wymagają opieki, a za to obdarowują nas co roku wspaniałymi owocami dawnych odmian. Sad, którym będą się cieszyć nawet Wasze wnuki i prawnuki. Warsztaty odbędą się

Zapisy przyjmuje gospodarz siedliska La Fuente – Grzegorz Ciechomski, do 28 marca 2024 r. na adres: gospodarstwolafuente@gmail.com

Koszt warsztatów – 700 zł

Potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w kwocie 100 zł od osoby na konto podane w wiadomości zwrotnej.

 

  • metody szczepienia drzew owocowych;
  • dobór podkładek i najlepsze miejsca ich pozyskiwania;
  • zalety korzystania z dzikich podkładek pozyskiwanych w terenie;
  • sprawdzone źródła i metody pozyskiwania zrazów starych odmian;
  • metody prawidłowego sadzenia drzew owocowych w różnych warunkach siedliskowych;
  • zasady wyboru najlepszego miejsca na sad i metody jego rozplanowania w przestrzeni;
  • rozwiązania z obszaru sylwopastoralizmu pozwalające na integrację zwierząt z utrzymaniem sadu pod kątem przyspieszonej regeneracji gleby.

Dodatkowo czeka Was wspaniały obiad gotowany na żywym ogniu i wieczorne ognisko. Wszystko w myśl zasady, że wspólne gotowanie i wspólne jedzenie to najważniejsza część umacniająca naszą lokalną społeczność.

Każdy uczestnik na zakończenie warsztatu dostanie własnoręcznie zaszczepione drzewko w doniczce.

Dla chętnych oferujemy nasze prywatne pole biwakowe, jeśli ktoś chciałby zanocować.


ŁUKASZ NOWACKI

Rolnik regeneratywny, wieloletni praktyk i certyfikowany nauczyciel permakultury (PDC), z wykształcenia ekohydrolog i biotechnolog ekosystemowy, z pasji entuzjasta solarpunkowego ruchu open source i alternatywnego życia na wsi. Łukasz jest założycielem i prezesem Fundacji Transformacja – organizacji non-profit zajmującej się badaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze permakultury, agroleśnictwa, rolnictwa regeneratywnego i lokalnych źródeł energii. Jako jeden z pionierów ruchu permakulturowego w Polsce, nieustannie od wielu lat zajmuje się upowszechnianiem praktycznej wiedzy o projektowaniu i zakładaniu regeneratywnych siedlisk agroleśnych. Prowadzi autorskie webinary, wykłady i warsztaty, jeździ po Polsce jako konsultant i projektant, pomagając innym w drodze do zamieszkania w ich własnym, wymarzonym, samowystarczalnym siedlisku. 

Od roku 2013 tworzy od podstaw własne siedlisko permakulturowe Dolina mgieł nad rzeką Pilicą, które staje się miejscem demonstrującym możliwości holistycznego podejścia do kształtowania naszej przestrzeni życiowej.

GRZEGORZ CIECHOMSKI

Rolnik, kowal, “Król pomidorów”, prowadzi jednoosobową mikro farmę o nazwie “Gospodarstwo La Fuente”. Buduje system leśno – pastwiskowy oparty na kolekcji dawnych odmian drzew owocowych.

Wypasa w nim owce, gęsi, kaczki i kurczaki. W gospodarstwie znajduje się również prowadzony bezorkowo warzywniak i trzy niewielkie tunele z pomidorami, paprykami i melonami.

Grzegorz łączy hodowlę zwierząt z uprawą roślin tak, że nie potrzeba stosować dodatkowego nawożenia, a gospodarstwo funkcjonuje w obiegu zamkniętym.

Grzegorz jest aktywny w mediach społecznościowych, prowadzi kanał yt, fb oraz ig. Intensywnie angażuje się w działalność edukacyjną, prowadzi liczne warsztaty, szkolenia oraz przedmiot ma studiach podyplomowych. Jeździ po całej Polsce na indywidualne konsultacje.