Warsztaty z cyklu “Sad jak u dziadka” w gospodarstwie La Fuente
Zapraszamy na wiosenne warsztaty z cyklu “Sad jak u dziadka” poświęcone zakładaniu sadów tradycyjnych i szczepieniu dawnych odmian drzew owocowych. To już taka nasza tradycja, gdzie podobnie jak w ubiegłych latach, będziecie szkolić się pod okiem dwóch prowadzących: Grzegorza Ciechomskiego i Łukasza Nowackiego. Warsztaty są częścią większego cyklu spotkań poświęconych projektowaniu i zakładaniu regeneratywnych ekosystemów agroleśnych. Przyjmujemy zapisy na pierwsze spotkanie z tego cyklu, które odbędzie się w gospodarstwie “La Fuente” w dniu 10 maja 2025 roku. Podczas warsztatów dowiecie się m.in. jak założyć i prowadzić ekstensywny sad w starym, tradycyjnym stylu, z drzewami o rozłożystych koronach, które nie wymagają opieki, a za to obdarowują nas wspaniałymi owocami dawnych odmian. Sad, którym będą się cieszyć nawet Twoje wnuki i prawnuki.
W trakcie warsztatów będziemy omawiać:
➤ metody szczepienia drzew owocowych;
➤ dobór podkładek i najlepsze miejsca ich pozyskiwania;
➤ zalety korzystania z dzikich podkładek pozyskiwanych lokalnie w terenie;
➤ sprawdzone źródła i metody pozyskiwania zrazów starych odmian;
➤ metody prawidłowego sadzenia drzew owocowych w różnych warunkach siedliskowych;
➤ zasady wyboru najlepszego miejsca na sad i metody jego rozplanowania w przestrzeni;
➤ rozwiązania z obszaru sylwopastoralizmu pozwalające na integrację zwierząt z utrzymaniem sadu pod kątem przyspieszonej regeneracji gleby.
Co jeszcze?
Dodatkowo czeka Was wspaniały obiad gotowany na żywym ogniu. Wszystko w myśl zasady, że wspólne gotowanie i wspólne jedzenie to najważniejsza część umacniająca naszą lokalną społeczność. Każdy uczestnik na zakończenie warsztatu dostanie własnoręcznie zaszczepione drzewko w doniczce. Dla chętnych oferujemy nasze pole biwakowe, jeśli ktoś chciałby zanocować.
Koszt i zapisy
Zapisy przyjmujemy do 30 kwietnia 2025 r. Decyduje kolejność zgłoszeń wysłanych na adres: gospodarstwolafuente@gmail.com. Koszt warsztatów – 700 zł/os.
Prowadzący
Grzegorz Ciechomski – mistrz kowalski, doradca regeneratywny, opowiadacz historii, “Król pomidorów”, prowadzi jednoosobową mikro farmę o nazwie “Gospodarstwo La Fuente”. Buduje system leśno – pastwiskowy oparty na kolekcji dawnych odmian drzew owocowych, gdzie wypasa owce, gęsi, kaczki i kurczaki. Grzegorz łączy hodowlę zwierząt z uprawą roślin tak, że nie potrzeba stosować dodatkowego nawożenia, a gospodarstwo funkcjonuje w oparciu o zasady gospodarki obiegu zamkniętego.
Łukasz Nowacki – rolnik regeneratywny, wieloletni praktyk i certyfikowany nauczyciel permakultury, z wykształcenia ekohydrolog i biotechnolog ekosystemowy, z pasji entuzjasta solarpunkowego ruchu open source i alternatywnego życia na wsi. Jest założycielem i prezesem Fundacji Transformacja – organizacji non-profit zajmującej się badaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze permakultury, agroleśnictwa, rolnictwa regeneratywnego i lokalnych źródeł energii. Jako jeden z pionierów ruchu permakulturowego w Polsce, nieustannie od wielu lat zajmuje się upowszechnianiem praktycznej wiedzy o projektowaniu i zakładaniu regeneratywnych siedlisk agroleśnych. Prowadzi autorskie webinary, wykłady i warsztaty, jeździ po Polsce jako konsultant i projektant, pomagając innym w drodze do zamieszkania w ich własnym, wymarzonym, samowystarczalnym siedlisku.